Přechod na barf pro kočky

Doporučení při přechodu ze suché a konzervované výživy na syrovou potravu barf u koček.

Obecné informace

Na tomto místě vám přinášíme veškeré veřejně dostupné informace a zároveň i naše interní zkušenosti, které vám pomohou při přechodu ze suché a konzervované kočičí výživy na syrovou potravu BARF.

Taktéž bychom vám rádi připomněli, že jste to právě vy – chovatelé, kdo je odpovědný za to, že se vašim kočičím miláčkům dostane té nejlepší výživy.

Vzhledem k tomu, že přechod z průmyslově připravené výživy (suchá výživa, konzervy aj.) na syrovou stravu barf může mít u každého jedince jiný průběh, níže naleznete nejdůležitější zásady, jaké je třeba při procesu změny výživy zohlednit a dodržovat.

Kočka je téměř striktní masožravec, například nepozře vnitřnosti ulovené myši, ovšem pro povzbuzení střevní činnosti a optimální příjem kvalitní vlákniny sežere její kůži a srst.    

Vařené maso není pro kočky vhodné. Během vaření dochází ke ztrátě cenných živin, jako jsou životně důležité vitaminy, enzymy, aminokyseliny a v neposlední řadě pro kočičí organismus nezbytný taurin.

Kočky velmi často trpí neofobií, což znamená, že mají strach z něčeho nového.

Při barfování si musí kočka zvyknout na pravidelné krmení. Je naprosto nepřípustné, aby syrové maso zůstávalo v miskách po celý den, neboť se na rozdíl od granulí kazí, navíc při stále plné misce dochází k nežádoucímu průběžnému požírání malých porcí, což vede k tomu, že kočka vlastně není nikdy skutečně hladová.

Poskytněte kočce dostatek času – změna výživy představuje pro její organismus stres. S přechodem na syrovou stravu rozhodně nezačínejte v průběhu stresových situací obecně (například v průběhu nemoci, březosti, po vrhu, po stěhování atp.).

Důležité:

Kočka by neměla v žádném případě hladovět déle než 36 hodin!

To by mohlo vést k závažnému poškození jejího organismu a k jaterní lipidóze. Pokud kočce ve výživě chybí živočišné bílkoviny, začne její organismus odbourávat své vlastní, což může ve velmi krátké době závažně poškodit vnitřní orgány zvířete a v krajních případech způsobit až jeho úhyn.

Doporučení, jak přejít na syrovou stravu barf u koček:

Pokud je kočka zvyklá na suchou výživu, je třeba granule nejprve navlhčit a smíchat je s malým množstvím syrového masa, které bude kočka schopna pozřít.

Pokud jste kočku dosud krmili výživou z konzerv, smíchejte obsah konzervy taktéž s malým množstvím syrového masa, které bude kočka schopna pozřít.

V průběhu dvou týdnů dávky syrového masa, jež přimícháte ke stávající výživě, postupně navyšujte.

Svoji kočku bedlivě v průběhu tohoto procesu pozorujte. Suchá výživa se zásadně liší od vysoce hodnotné syrové potravy barf. Pokud se objeví nevolnost, průjem či nadýmání, je třeba dávky syrové výživy zredukovat, a jakmile se stav upraví, opět je postupně navyšovat.

Kočka si musí jednoduše zvyknout, že dostává výživu, která neobsahuje žádné konzervační látky, barviva a zvýrazňovače chuti.

Po úspěšném ukončení přechodu z průmyslově vyráběné výživy na syrovou výživu barf je velmi důležité, aby kočce nebyla nabízena dřívější, ani žádná jiná výživa kromě barf stravy, kočka by syrové začala odmítat.

Váš kočičí miláček vám bude za změnu výživy jistě vděčný – bude zdravější, živější a více fit!